آخرین بروزرسانی : 1390/04/24
ورود به سايت
 
 

تاكيد متوليان حمل ونقل كشور بر توسعه سيستم هاي حمل ونقل هوشمند
ثبت شده در تاريخ 24/09/1388
 

همايش تخصصي حمل ونقل هوشمند به منظور ارايه دستاوردهاي حمل ونقل كشور در زمينه ITS با حضور جمع كثيري از دست اندر كاران و جامعه حمل ونقل كشور و صاحبنظران و دانشگاهيان در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي دكتر شهريار افندي زاده معاون وزير راه و ترابري و رييس اين سازمان و عضو هيات علمي دانشگاه علم و صنعت در اين همايش با اشاره به كاربرد ITS در حمل ونقل برون شهري خاطرنشان كرد: از آن جا كه بيش از 90 درصد بار و مسافر كشور توسط ناوگان عمومي جاده اي حمل ونقل جا به جا مي شود و بخش جاده اي در بين شقوق مختلف حمل ونقل ، نقشي كليدي دارد ، توسعه سيستم هاي حمل ونقل هوشمند براي امنيت بيشتر اين بخش ، اهميت ويژه اي دارد.
وي با تاكيد بر جايگاه ITS در برنامه هاي جاري صنعت حمل ونقل ، ضرورت ادغام مقوله ساخت راه و ITS و استفاده از ظرفيت بخش خصوصي در نصب ، بهره برداري و نگهداري از تجهيزات را يادآور شد.
دكتر افندي زاده به معرفي پروژه هاي جاري ITS در بخش حمل ونقل جاده اي پرداخت و درخصوص سيستم رديابي آنلاين موقعيت كاميون هاي حمل ونقل بين المللي گفت : با توجه به اهميت مديريت حمل ونقل جاده اي و رديابي وسايط نقليه ، تعيين موقعيت اين خودروها و دستيابي به اطلاعاتي مانند زمان آغاز سفر ، زمان بارگيري ، زمان تخليه و توقف و ... ، اين سيستم براي تحليل سفرها و برنامه ريزي هاي بعدي از اهميت ويژه اي برخوردار است .
وي از انجام مطالعات تجهيز جاده هاي كشور به سيستم هاي هوشمند به منظور ايمني ، روان سازي ترافيك و مديريت مطلوب تر جاده ها خبرداد و افزود: مطالعات اين طرح در استان هاي زنجان ، آذربايجان شرقي و فارس انجام شده است .
وي از مركز مديريت راه هاي كشور به عنوان نقطه كانوني جمع آوري اطلاعات مربوط به وضعيت راه ها و مركز انتشار اطلاعات و اطلاع رساني به ارگان ها ، رسانه ها و خانواده بزرگ حمل ونقل و عموم مردم ياد كرد كه در مرحله نخست ، اين مركز در تهران به بهره برداري رسيده است و راه اندازي آن در استان هاي سراسر كشور نيز در مرحله پيگيري است .
معاون وزير راه و ترابري هدف از راه اندازي سيستم هاي جمع آوري اطلاعات تردد به صورت آنلاين را ايجاد سيستمي عنوان كرد كه براساس آن بتوان داده هاي خام ترددشمارها در سراسر كشور را به صورت آنلاين و توسط بستر GPRS به سازمان انتقال داد.
وي راه اندازي سيستم هاي مخابراتي با هدف ايجاد بستر مناسب جهت تبادل داده ها و اطلاعات بين تجهيزات نصب شده را از ديگر پروژه هاي جاري سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي در زمينه ITS ذكر كرد و اظهار داشت : سيستم نظارت تصويري نيز يكي از قدرتمندترين ابزارها در جمع آوري اطلاعات در لحظه است كه با تدوين به روز و آنلاين اطلاعات جاده اي ، زمينه تصميم گيري و مديريت بهتر در بخش حمل ونقل جاده اي را فراهم مي كند ، اين سيستم ها در محورهاي اصلي گردنه هاي مهم كشور نصب مي شود و پيش بيني مي شود تا پايان سال 89 ، 340دستگاه دوربين نظارت تصويري در محورها و گردنه هاي مختلف نصب ور اه اندازي شود.
رييس سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي ايمن سازي و كنترل تونل ها را از ديگر برنامه هاي اين سازمان در راستاي تحقق سيستم هاي حمل ونقل هوشمند در بخش حمل ونقل جاده اي عنوان كرد و افزود: استفاده از دستگاه هاي هواشناسي در گردنه ها و انتقال اطلاعات مربوط به دما ، يخ زدگي و لغزندگي به مراكز هواشناسي و ساير مراجع استفاده كننده نيز از ديگر برنامه هاي اين سازمان است كه با همكاري سازمان هواشناسي آغاز شده است به طوري كه درحال حاضر هفت ايستگاه فعال درنقاط مهم راه اندازي شده ودرآينده 55 ايستگاه هواشناسي نيزبه رقم مذكور افزوده مي شود.
دكتر افندي زاده همچنين خاطرنشان كرد : 80 سيستم اطلاع رساني توسط تابلوهاي پيام متغير به منظور افزايش آگاهي رانندگان براي امنيت بيشتر و انتخاب مسيرهاي مناسب تاكنون نصب شده و 100 تابلوي ديگر نيز در آينده به بهره برداري مي رسد ، همچنين 138 سيستم ثبت تخلفات سرعت ثابت را داري با هدف مديريت و كنترل سرعت در محورها نصب شده ، 36 مورد در حال نصب است و 1087 مورد نيز در آينده راه اندازي مي شود.
وي راه اندازي سيستم توزين در حال حركت ، سيستم جمع آوري الكترونيكي عوارض و سيستم مديريت ناوگان را از ديگر برنامه هاي سازمان راهداري و حمل ونقل جا ده اي در جهت استقرار و توسعه ITS ذكر و ابراز اميدواري كرد استفاده صحيح از سيستم هاي حمل ونقل هوشمند در بخش حمل ونقل جاده اي نتايج موثري را به دنبال داشته باشد.
براساس اين گزارش دكتر پور معلم معاون آموزش ، تحقيقات و فناوري وزارت راه و ترابري به تشريح مدل عرضه – مدل تقاضا در راه و ترابري با رويكرد سيستم هاي حمل ونقل پرداخت.
وي پروژه هاي راه و ترابري و حمل ونقل كشور را متشكل از لايه هاي تدوين ، شكل دهي و بهره برداري عنوان كرد و به نكاتي در خصوص محوريت هاي توسعه پايدار ، مديريت تحقيق و توسعه ، نحوه نهادينه كردن معماري ITS در كشور با توجه به مقوله تحقيق و توسعه ، استراتژي تحقيق و توسعه اشاره كرد.
دكتر پورمعلم اهميت رهبري تكنولوژي در ITS را يادآور شد و مراحل مديريت پروژه ها را ارزيابي ، انتخاب ، تعريف ، اجرا و بهره برداري برشمرد.
وي سيستم هاي ديناميكي آنلاين را شامل فرآيند جمع آوري و طبقه بندي اطلاعات ، فرآيند تحليل و آناليز اطلاعات و فرآيند ابلاغ و ارايه اطلاعات برشمرد و فرايند ارزيابي مدل عرضه – تقاضا را داراي سه پروسه مقدماتي ، مياني و نهايي دانست .
دكتر پورمعلم با اشاره به محوريت ITS در مهندسي راه و ترابري و حمل ونقل و ترافيك و اهميت سهم كاربردي كشور از تكنولوژي ITS در لايه هاي برنامه ريزي ، شكل دهي وبهره برداري ، اظهار اميدواري كرد معماري ITS و زير ساخت هاي آن با رويكرد آموزشي ، تحقيقاتي ، فن آوري و اجرايي در كشور دنبال شود.
براساس اين گزارش دكتر طبيبي مركز مديريت راه ها مباحثي را در خصوص ITS عنوان كرد ، همچنين مبحث سيستم چند منظوره پيام متغيير در پروژه هاي بهسازي راه توسط دكتر مقدس نژاد مشاور رياست سازمان در امور نظارت بر پروژه هاي بهسازي ارايه شد .مباحثي نيز درخصوص سيستم مانيتورينگ بلادرنگ ترافيك جاده اي ، مدلسازي تعداد تصادفات در آزاد راه ها و نقش ITS در كاهش آن ، تجهيزات هوشمند نظارت بر عملكرد وسايل نقليه و تجزيه و تحليل الگوهاي ترافيكي با استفاده از سيستم هاي توزين در حال حركت توسط كارشناسان سازمان در اين همايش ارايه شد.

 
 
   
   
شناسه کاربری
  نـــام
  پست الکترونیکی
1399/07/01 تاریخ ارسال
  متن پیام
     
بازگشت
 
برای مشاهده لیست کامل نمایندگیها کلیک فرمائید.


Gostaresh Shahed
سیستم صدور بارنامه تحت وب

شرکت حمل و نقل گسترش شاهد نسبت به صدور بارنامه تحت سیستم وب در کلیه شعب و نمایندگی های خود اقدام نموده است .

برای رهگیری وضعیت کالاهای خود به این بخش مراجعه فرمائید .


برای مشاهده  تعرفه های  حمل و نقل کلیک فرمائید.


تعرفه های

اهواز تا     کیلومتر  

   
کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت هوش افزای شفق می باشد
Skip Navigation Links